naša

Povijest

Priča o Hrvatskom društvu skladatelja (HDS) započinje u izazovnim vremenima 1945. godine, kada su skladatelji i glazbenici prepoznali potrebu za osnivanjem zajedničke organizacije koja će štititi njihove interese i promicati glazbenu umjetnost. Dana 9. lipnja 1945. godine održana je inicijativna skupština u Maloj dvorani tadašnjeg Hrvatskoga državnog konzervatorija, a skladatelj Ivo Tijardović preuzeo je ulogu prvog predsjednika Društva. Tim događajem započelo je oblikovanje institucije koja će odigrati ključnu ulogu u razvoju hrvatske glazbene kulture.

Rani dani i prvi koraci

Prva godišnja skupština Udruženja kompozitora Hrvatske (UKH) krajem 1945. okupila je 50 članova. Već tada su istaknute ključne teme poput zaštite autorskih prava i izdavaštva te pokrenuta inicijativa za proslavu stote obljetnice opere Ljubav i zloba Vatroslava Lisinskog. Godine 1946. započinje rad na Zakonu o zaštiti autorskih prava, čime Društvo potvrđuje svoju predanost pravnoj zaštiti glazbenih stvaratelja.

Ključni trenutci i proširenje djelovanja

Tijekom desetljeća, HDS je prošao kroz niz prekretnica koje su oblikovale njegov današnji značaj. Osnivanje festivala Muzički biennale Zagreb 1961. godine označilo je početak nove ere u promociji suvremene glazbe. Biennale, koji traje i danas, postao je međunarodno priznata manifestacija, spajajući hrvatsku glazbenu scenu s globalnim trendovima. Istodobno, pokretanje Zagrebfesta 1953. postavilo je temelje popularnoj glazbi, a utemeljenje Glazbene tribine te manifestacije Dani hrvatske glazbe 1964. godine dodatno su naglasili važnost očuvanja nacionalnog glazbenog stvaralaštva.

Uloga u zaštiti autorskih prava i izdavaštvu

Godine 1991., tijekom Domovinskog rata, HDS je transformiran u modernu udrugu građana, a Zavod za zaštitu autorskih prava (ZAMP) postao je integralni dio njegove stručne službe. Društvo se snažno zalagalo za razvoj zakonskog okvira za zaštitu autorskih prava i jačanje odnosa s međunarodnim autorskim organizacijama.

U segmentu izdavaštva, HDS je odigrao ključnu ulogu u promociji hrvatske glazbe, izdavši stotine notnih izdanja i CD-ova, dok je osnivanje nakladničke i diskografske kuće Cantus d.o.o. 2000. godine osiguralo profesionalnu platformu za suvremenu glazbu.

Suvremeno doba i međunarodno priznanje

U novije vrijeme HDS je pokrenuo projekte usmjerene na promociju mladih talenata i suvremenih formi glazbene umjetnosti. Glazbene nagrade poput Porina i Cesarice postale su sinonim za priznanje izvrsnosti u glazbenom stvaralaštvu. Godine 2020. pokrenut je internestski portal glazba.hr, koji je postao središnji informativni izvor o hrvatskoj glazbenoj sceni, dok je 2022. HDS bio domaćin prestižne Europske nagrade za filmsku glazbu Camille Award.

Pogled u budućnost

Hrvatsko društvo skladatelja danas je ključna institucija hrvatske glazbene kulture. Svojim manifestacijama, edukativnim programima poput Behind the Scenes i snažnim angažmanom u zaštiti autorskih prava, HDS ostaje vodeći glas hrvatskih glazbenih stvaratelja i promotor bogate glazbene baštine Hrvatske u zemlji i inozemstvu.

 

Vremenska crta

Povijest Povijest Povijest Povijest Povijest

1945.

1955.

1959.

1961.

1964.

1966.

1975.

1979.

1985.

1990.

1991.

1997.

2001.

2005.

2014.

2022.

Muzički biennale Zagreb 1969. Karlheinz Stockhausen s organizatorima festivala (stoji: Josip Stojanović, u kutu lijevo Miroslav Poljanec)

Muzički biennale Zagreb 1963. Igor Stravinski u razgovoru s Milanom Horvatom i Milkom Kelemenom

17. svibnja 1961. Koncertna dvorana Istra Gradonačelnik Većeslav Holjevac otvara 1. Muzički biennale Zagreb