Hds

Upoznajte HDS

o Nama Povijest HDS-a HDS Tim Radna tijela Službeni akti Kolektivno ostvarivanje autorskih prava
Vijesti Projekti Aktivnosti članova Članstvo Godišnje nagrade Natječaji Muzički materijali
  • Upoznajte HDS

    • o Nama
    • Povijest HDS-a
    • HDS Tim
    • Radna tijela
    • Službeni akti
    • Kolektivno ostvarivanje autorskih prava
  • Vijesti
  • Projekti
  • Aktivnosti članova
  • Članstvo
  • Godišnje nagrade
  • Natječaji
  • Muzički materijali

pretraži

natrag

podijelite

Vijesti 17.07.2025

Što ovoga ljeta rade naši skladatelji suvremene glazbe?

Ovoga ljeta naši uvaženi članovi iz redova sekcije ozbiljne glazbe ne miruju. Mnogi su angažirani na nizu ljetnih festivala u zemlji i svijetu, kao autori novih djela. Prebirući po festivalskim programima možemo naići na mnoštvo njihovih (pra)izvedbi.

 

Berislav Šipuš

Posebno nas veseli kad se netko od naših skladatelja probije na svjetsko tržište, kao što je to slučaj s opusom Berislava Šipuša, koji je sastavni dio talijanske scene kao autor i interpret. Osim što se u večeri otvorenja jubilarnih 50. Osorskih glazbenih večeri u četvrtak, 17. srpnja, na koncertu Zbora HRT-a praizvodi njegova nova skladba Bog je ljubav prema citatima iz Psalma 103 („Jer Jahve dobro zna kako smo sazdani/spominje se prašina“), na ovogodišnjem će Međunarodnom festivalu Chigiana u Sienni biti svojevrsni „rezidencijalni skladatelj” s čak tri djela na programu. Berislav Šipuš je 45 godina u sustavnom odnosu s Osorom – što prijateljskom, što profesionalnom – pa ga praizvedba na otvorenju ovog jubilarnog festivalskog izdanja osobito raduje.

„Skladbu u obliku ronda posvećujem svoj djeci svijeta koja nemaju djetinjstvo kakvo zaslužuju, jer su se našli u krvavim vrtlozima nastalim besmislenim potezima besprizornih likova koji nemaju ama baš nikakvo pravo nazivati sebe ljudskim bićima”.

Berislav Šipuš, foto Matej Grgić

U Osorskoj katedrali skladbu će praizvesti Zbor HRT-a i ansambl Concerto dei Venti pod vodstvom maestra Tomislava Fačinija.

Iz krimi serije glazbenih priča o stripovskom junaku Dicku Tracyju potječe skladba Dick Tracy and the Story of the Sad Young Men koju 16. srpnja na istom festivalu izvodi flautist Roberto Fabbriciani kojemu skladba i posvećena.

Da je u posljednje vrijeme sve više nadahnut duhovnim izvorima dokazuje i naziv Šipuševe nove skladbe Sienni – Introitus et Oratio koju 22. srpnja praizvode Katedralni zbor u Sienni Guido Chigi Saracini i Ettore Pagano, finalist Janigrova natjecanja u Zagrebu 2020. godine. Dirigira Lorenzo Donati.

I posljednja, nikako manje važna izvedba Šipuševa djela smještena 8. kolovoza između dvojice velikana, Prokofjeva i Pendereckog, na koncertu u palači Chigi Saracini jest Gonars trio iz 1991. posvećen Triju Orlando, a na koncertu će ih izvesti violinist Alberto Bologni, violončelistica Maria Clara Mandolesi i pijanistica Maya Oganyan.

Želimo Berislavu uspješnu ljetnu turneju, od otoka do Toskane!

 

Gordan Tudor

Osorske glazbene večeri tradicionalno su najveći laboratorij hrvatske glazbe, a tako nastavljaju i u jubilarnom 50. izdanju nastavljati festivalsku koncepciju svojega osnivača i dugogodišnjeg voditelja Daniela Marušića. Na programu cjelovitog festivala čak je trideset i jedna skladba hrvatskog skladatelja, od čega čak osam praizvedbi. Čest gost festivala je, stoga  logično, Papandopulo Kvartet koji je svoju djelatnost općenito posvetio hrvatskoj suvremenoj glazbi. Na koncertu 31. srpnja praizvest će kvartet za saksofone Thymos svojega člana, saksofonista-autora Gordana Tudora, što će dan kasnije ponoviti i u Bakru.

„Svaki stavak ovog četverostavačnog ciklusa gradi vlastiti karakter: od motorike i groovea, preko kontemplativnih pasaža, do duhovitih i virtuoznih epizoda. Iako formalno raznoliki, svi stavci dijele istu opsesiju grooveom, bilo u njegovu latentnom obliku, kao puls ispod statične površine, bilo kao eksplicitni motor koji pokreće čitavu glazbenu naraciju.”

Objašnjava ovako autor koji prije toga, 25. srpnja, u rodnom gradu Splitu, nastupa kao saksofonist uz gitarista Mislava Režića na 71. Splitskom ljetu.

Gordan Tudor

„Predstavljamo novi koncept naslova Songs, s programom koji donosi skladbe inspirirane pjesmom – od arija i narodnih melodije, do filmske glazbe i art-rock balada, od Purcella, preko Saint-Saënsa, sve do Veronike Reutz Drobnić i Toma Waitsa.”, kaže Gordan Tudor.

Radno ljeto Tudor nastavlja u Puli te će na Audio Art Festivalu predstaviti autorski projekt Kvarteta Papandopulo, Ciclo Continuo, zatim u Ljubljani u sklopu gitarističkog ciklusa Rasgueado, a onda i na koncertima u Drnišu, na Mljetu i na Rabu izvodi se njegov King City, California za sopran saksofon, klasičnu gitaru i elektroniku.

 

Šimun Matišić

Sljedeći autor koji na Osoru predstavlja novo djelo mladi je udaraljkaš-skladatelj Šimun Matišić. Na koncertu Zagrebačkih solista i flautista Danija Bošnjaka 19. srpnja praizvode se njegovih Pet kratkih priča.

Šimun Matišić

„Djelo je nastalo na poticaj mojega prijatelja Danija, a naslov, prikladniji književnosti, proizišao je iz moje želje da skladanju pristupim na drukčiji način. U svakoj se priči pojavljuje glavni i sporedni lik koji surađuju, ulaze u sukobe ili jednostavno egzistiraju sami za sebe”, priznaje autor koji u odnosu solista i ansambla vidi simboliku pojedinca i mase, glavnog i sporednog lika. Naposljetku će reći: „Jako volim komponirati za određene svirače, pogotovo prijatelje, a s obzirom na Danijeve nevjerojatne sviračke sposobnosti, imao sam potpunu slobodu stvaranja.”

 

Mladen Tarbuk

Na Osorskim glazbenim večerima je čak dvjema praizvedbama solo pjesama zastupljen Mladen Tarbuk i to na dva odvojena koncerta: 27. srpnja s Dubravkom Šeparović Mušović i pijanisticom Hiuwon Lee te 12. kolovoza s bas-baritonom Krešimirom Stražancem i pijanistom Danijelom Detonijem.

„Moje dvije praizvedbe ove godine na Osoru više su posljedica igre slučaja negoli neke povećane aktivnosti. Pjesmu Les Espaces od mene je još prije četiri godine naručio Branko Mihanović, ali pjevačica koja je trebala izvesti pjesmu uporno se razbolijevala pa do praizvedbe nije došlo. Ljubaznošću Marina Kaporela pjesma je uvrštena u ovogodišnji program, a praizvest će je Dubravka Šeparović Mušović stamenijeg zdravlja”, otkriva duhovito skladatelj te najavljuje drugu praizvedbu: „Druga pjesma, Nebo začarano u trave, nastala je na poticaj Krešimira Stražanca koji je imao dogovoren koncert na festivalu pa je htio u program uvrstiti jednu praizvedbu. Po poslanom upitu odlučili smo se za poeziju Vesne Parun, a nakon pomnog iščitavanja njezinog opusa, odlučio sam se za ovu, nadasve složenu pjesmu, koja slojevitošću svojih misli i emocija od pjevača traži sve moguće registre izraza – od šapta, preko pjeva, sve do krika.”

 

Davor Bobić

Pomalo neočekivano, Hrvatski barokni ansambl na Osoru praizvodi 29. srpnja djelo Nevera Varaždinca Davora Bobića, skladatelja koji je na jubilarnim 40. Rapsim glazbenim večerima 3. srpnja nazočio svojoj praizvedbi naručene skladbe Fjera za flautu, rog i klavir u izvedbi Lucije Stilinović Churikov, Yevhene Churikove i Danijela Detonija. Njegovu su Kreislerianu uz ovacije između 3. i 9. srpnja izvodile violinistica Eva Mach i bayanistica Martina Jembrišak na koncertima u Lovranu, Bujama, Umagu i na Krku. Ni to nije kraj, jer se koncert s Osora ponavlja dan kasnije na Glazbenim večerima u sv. Donatu u Zadru.

„Posebno mi je drago što sam imao priliku već drugi put pisati za Hrvatski barokni ansambl. Svoju Neveru za flautu, obou, dvije violine, violu i violončelo temeljim na vlastitoj skladbi Korčulanska nevera za dvije violine, violu da gamba, teorbu i čembalo nastaloj za prošlogodišnji Korkyra Baroque Festival i gostovanje HRBA u Finskoj.“

Skladatelj piše novi Concertino Strossmayer za bisernicu i gudače koji će na Markovu trgu u Zagrebu, u dvorištu Zagrebačkih solista, ansambl izvesti 16. rujna, uz tamburaša Marija Zbiljskog Najesen slijede izvedbe njegova oratorija Kralj Tomislav u Varaždinu (17. listopada) i Čakovcu (18. listopada) s varaždinskim zborovima Chorus Angelicus i Via te Simfonijski orkestar Savaria iz Mađarske, uz dirigenta Anđelka Igreca i soliste Martinu Gojčetu Silić, Mislava Lucića i Matiju Meića te naratora Ivana Čačića.

Davor Bobić, foto: Krešo Đurić

 

Sanda Majurec

Od prošle je godine dug ostao i Sandi Majurec jer je koncert na kojem se trebala praizvesti njezina skladba Palabras za mezzosopran, violinu i klavir, otkazan. No, posebno je veseli to što je djelo dobilo „drugu sreću” i da je uvršteno upravo u svečanoj obljetničkoj godini. Po autorici, Palabras govori o majkama. Riječ je o četiri pjesme na četiri različita jezika, a naziv je preuzet iz pete koja na kraju nije uvrštena u ciklus.

Sanda Majurec

„Svaka izvedba mojih skladbi na Osorskim glazbenim večerima za mene je posebno iskustvo jer sam rodom iz Malog Lošinja te sam uz taj festival vezana od djetinjstva”, otkriva u konačnici Sanda.

Djelo će 6. kolovoza praizvesti mezzosopranistica Ivana Srbljan uz članove Riječkog klavirskog trija – violinista Krunoslava Marića i pijanista Filipa Faka.

 

Dubravko Detoni

Dva dana poslije, 8. kolovoza, u Osoru održava se posebna svečanost za najmlađe: praizvodi se glazbeni igrokaz Dubravka Detonija, Miševi i mačke naglavačke, za naratoricu, violinu, klarinet i klavir kojemu je pukla jedna žica.

Premda je skladatelj u veljači napunio 88. godina života, i dalje je iznimno aktivan, a o novom ostvarenju kaže:

„Među glazbalima violina igra ulogu miša, klarinet i basklarinet ulogu mačke, a klavir i druga tipkaška glazbala, uključujući i sintetizator, predstavljaju grčki teatarski zbor koji prati i komentira radnju. Djelo se sastoji od deset stavaka, uvoda i epiloga, a posvećeno je uspomeni na dragog prijatelja i izvrsnog pjesnika Luku Paljetka, autora te slavne knjige“.

U izvedbi sudjeluju glumica i pripovjedačica za djecu Sanja Grgina, violinistica Katarina Kutnar, klarinetist Bruno Philipp te pijanist Krešimir Starčević.

U dvije verzije zazvučat će i Detonijevo epohalno djelo Devet prizora iz Danijelova sna: u izvornom klavirskom izdanju predstavit će ih nositelj posvete, skladateljev sin, pijanist Danijel Detoni na svojem recitalu 14. kolovoza u sklopu Osorskih glazbenih večeri, dok će ih prethodno 3. kolovoza na Dubrovačkim ljetnim igrama izvesti Trio Elogio u obradi Darka Petrinjaka za tri gitare.

To nije sve: Dubravko Detoni ubrzano dovršava svoju najnoviju partituru – djelo Muza Radidan (što je kratica za Muzika za Radovana i Danijela) – koju će zajednički praizvesti hornist Radovan Vlatković i pijanist Danijel Detoni, 31. kolovoza na dubrovačkom festivalu Stradun Classic.

„To je svojevrsna kombinacija sonatne forme i peterostavačne suite u kojoj završni Rondo finale predvodi tema proizišla iz svih prethodnih motiva”, kaže kreativni skladatelj koji usporedno priprema i dvije knjige, 14. i 15. u svojem stvaralaštvu – pjesničke proze i slikovnicu s poezijom za djecu.

 

Margareta Ferek-Petrić

Jedan od ljepših ljetnih uspjeha u domovini jest i kad skladatelj dobije priliku pisati nešto ili izvoditi na Dubrovačkim ljetnim igrama, našem najstarijem i najuglednijem festivalu s najvećim dosegom kod međunarodne publike. Ovogodišnji je 76. festival posvećen ženama, stoga ne čudi da se jedna našla na programu Zagrebačkih solista 28. srpnja. To je Margareta Ferek-Petrić, „svjetska, a naša” Bečanka, koja se referira na društvene pojave u svijetu svojim ciklusom Bad Politics. Za Dubrovnik je odabran prvi dio ciklusa, skladba za ansambl – Jedite bogate.

„Drago mi je uvijek kada me odlični hrvatski izvodači predstavljaju na renomiranim festivalima, posebno u ovom izdanju DLJI koje je umjetnička ravnateljica posvetila ženama. Naslov skladbe je na engleskom, Eat the Rich! (Bad Politics Part I), a nadahnuće proizlazi iz trenutačne ekonomske situacije i činjenice da moderna civilizacija neprestano donosi destruktivne političke odluke. Prisjetivši se poznatih izreka iz 18. stoljeća poput ‘Neka jedu kolače’ i ‘Kada ljudi ne budu imali što jesti, pojest će bogate’, ovim djelom priznajem osjećaj bespomoćnosti, inflacija neminovno nastavlja utjecati na svakodnevni život, a meni ne preostaje bolje rješenje od komentara situacije kroz glazbu. Time preispitujem vlastite stavove i pokazujem srednji prst svima koji mogu utjecati na takve političke odluke, a to ne čine. Ciklus sam nastavila dalje jer ne vidim razloga njegovu kraju: The Bullet That Kills You Has No Voice (Bad Politics Part II) je također za ansambl, a The Ugly Truth (Bad Politics Part III) za harfu i gudački orkestar.

Margareta Ferek-Petrić, foto Bojan Gagić

Čestitamo svim našim skladateljima na iznimnoj ljetnoj aktivnosti, aktivnom odmoru i želimo im puno uspjeha!

 

 

hds

povezano

Pročitajte i...

Vijesti 17.07.2025

Rezultati natječaja „Cinehill Mini-score 2025”: čak 58 skladatelja u konkurenciji, 20 najboljih djela stiže pred festivalsku publiku

Vijesti 10.07.2025

Poziv umjetnicima: MBZ LAB // Zvukovna suradnja u nekonvencionalnim prostorima

Vijesti 09.07.2025

Borna Šercar – vizija realnosti

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER

E-MAIL

info@hds.hr

TELEFON

+385 1 4872 370

ADRESA

Berislavićeva 9,
10000 Zagreb,
Hrvatska

OIB

56668956985

IBAN HDS-a

HR8623600001101345746

HDS (C) 2025. Pravila privatnosti

Web by: Mater Agency

IZBORNIK

  • Upoznajte HDS
  • Aktualno
  • Projekti
  • Aktivnosti članova
  • Članovi
  • Godišnje nagrade
  • Natječaji
  • Muzički materijali

LINKOVI

  • ZAMP
  • Cantus d.o.o.
  • Glazba.hr
  • RecordingPlusScore

HDS (C) 2025. Pravila privatnosti

Web by: Mater Agency