Hds

Upoznajte HDS

o Nama Povijest HDS-a HDS Tim Radna tijela Službeni akti Kolektivno ostvarivanje autorskih prava
Vijesti Projekti Aktivnosti članova Članstvo Godišnje nagrade Natječaji Muzički materijali
  • Upoznajte HDS

    • o Nama
    • Povijest HDS-a
    • HDS Tim
    • Radna tijela
    • Službeni akti
    • Kolektivno ostvarivanje autorskih prava
  • Vijesti
  • Projekti
  • Aktivnosti članova
  • Članstvo
  • Godišnje nagrade
  • Natječaji
  • Muzički materijali

pretraži

natrag
Autorima streaming donosi dvostruko više od nosača zvuka, ali to su i dalje digitalne mrvice

podijelite

Vijesti 07.12.2022

Autorima streaming donosi dvostruko više od nosača zvuka, ali to su i dalje digitalne mrvice

Na nedavno održanoj Međunarodnoj autorsko kreativnoj konferenciji MAKK velik interes javnosti i glazbene zajednice izazvala je panel diskusija „Kamo ide streaming“. O sadašnjosti i budućnosti streaminga, raspodjeli digitalnog „kolača“ i tektonskim promjenama koje je u posljednjih dvadeset godina pretrpjela glazbena industrija raspravljali su frontman i autor benda Dalmatino, Ivo Jagnjić, glavni direktor HDS ZAMP-a, Nenad Marčec, kolumnist i jedan od urednika portala glazba.hr, Bojan Mušćet, te direktor Zagrebačkog inovacijskog centra, Frane Šesnić.

Povod za diskusiju na ovogodišnjem izdanju MAKK-a kontinuirani je rast prihoda od digitalnih autorskih glazbenih prava u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj. „Od početka hrvatske samostalnosti, rekord u prihodima autorskih prava zabilježen je 2000. kada je prodaja CD-a bila na vrhuncu i tada je taj prihod iznosio 5 milijuna kuna. Prošle godine oko 10 milijuna kuna prihoda došlo je od digitalnih servisa i očekuje se daljnji rast“, izjavio je Nenad Marčec.

No, unatoč rastu, raspodjela prihoda i dalje je jedna od kritičnih točaka cjelokupne kreativne zajednice: „Industrija i biznis uvijek pretrče kreativce. Tako je i sada biznis pretrčao kreativce i nalazimo se u situaciji u kojoj se 12 posto svih prihoda sa glazbenih servisa isplaćuje autorima, što smatramo da je izuzetno malo“, zaključuje Marčec.

Snimku panel diskusije pogledajte na linku.

Diskusiju je popratio i portal Telegram.hr čiji je osvrt „Tko ne ide s vremenom, ode s vremenom“ dodatno uzburkao hrvatsku glazbenu i kreativnu zajednicu. Njihovo detaljno izvješće i izjave panelista pročitajte ovdje.

Kompletan video sadržaj ovogodišnjeg, desetog izdanja MAKK konferencije bit će objavljen na YouTube kanalu HDS-a i ZAMP-a.

hds

povezano

Pročitajte i...

Vijesti 17.06.2026

Koliko je glazbenih rekorda srušeno 2025.? HDS ZAMP predstavio Godišnje izvješće

Vijesti 16.06.2026

Predstavljena treća sezona projekta AJMO!

Vijesti 16.06.2026

Predstavljanje poslovnih rezultata stručne službe HDS ZAMP-a za 2025. godinu

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER

E-MAIL

info@hds.hr

TELEFON

+385 1 4872 370

ADRESA

Berislavićeva 9,
10000 Zagreb,
Hrvatska

OIB

56668956985

IBAN HDS-a

HR8623600001101345746

HDS (C) 2026. Pravila privatnosti

Web by: Mater Agency

IZBORNIK

  • Upoznajte HDS
  • Aktualno
  • Projekti
  • Aktivnosti članova
  • Članovi
  • Godišnje nagrade
  • Natječaji
  • Muzički materijali

LINKOVI

  • ZAMP
  • Cantus d.o.o.
  • Glazba.hr
  • RecordingPlusScore

HDS (C) 2026. Pravila privatnosti

Web by: Mater Agency