Hds

Upoznajte HDS

o Nama Povijest HDS-a HDS Tim Radna tijela Službeni akti Kolektivno ostvarivanje autorskih prava
Vijesti Projekti Aktivnosti članova Članstvo Godišnje nagrade Natječaji Muzički materijali
  • Upoznajte HDS

    • o Nama
    • Povijest HDS-a
    • HDS Tim
    • Radna tijela
    • Službeni akti
    • Kolektivno ostvarivanje autorskih prava
  • Vijesti
  • Projekti
  • Aktivnosti članova
  • Članstvo
  • Godišnje nagrade
  • Natječaji
  • Muzički materijali

pretraži

natrag
1. Artist talk u KIC Caféu

podijelite

Vijesti 20.04.2015

1. Artist talk u KIC Caféu

Prvi Artist talk, održan drugi dan MBZ-a u 12 sati u opuštenoj atmosferi KIC Caféa, približio nam je balete Invisible time i a2 nastale na narudžbu festivala. Uz šalicu kave razgovarali smo sa skladateljima i izvođačima baleta čije ćemo izvedbe gledati u Zagrebačkom plesnom centru. Dok je ekipa baleta Invisible time bila cijela na okupu, skladateljica Ana Horvat, koreografkinja Melita Spahić Bezjak, udaraljkašica Kaja Frazky i plesač Zvonimir Kvesić, balet a2 predstavljao je samo skladatelj Tibor Szirovica. Naime, njegov tim, sastavljen od violista Aleksandra Jakopaneca, plesačice Ivane Pavlović i koreografkinje Zrinke Šimičić Mihanović, nije mogao prisustvovati razgovoru zbog proba za balet.

„Ideja projekta je od samog početka bila da svi budemo uključeni u proces“, objasnila nam je Ana Horvat. Kada je dobila narudžbu za djelo od HDS-a i MBZ-a odmah je znala da će surađivati s Kajom Farzky, a projektu su se ubrzo pridružili i Melita Spahić Bezjak te  Zvnomir Kvesić, kojeg su odabrali za suradnju, kažu u šali, jer im je nedostajao muškarac u timu. Od prosinca 2014. razvijala se ideja za balet, a iako su na početku samo sjedili, u posljednjoj fazi pripreme samo su u pokretu. Ideja baleta Invisible time je: vrijeme – prostor – pokret – zvuk – magla. To „nije ples za glazbu ni glazba za ples“, objasnila nam je koreografkinja Melita Spahić Bezjak, koja nam je otkrila i odakle naziv baleta: „Zvuk je vidljiv, a može biti i nevidljiv. Ples je također vidljiv, ali može biti i nevidljiv.“ Ples je napisan za dva sola ili jedan duet. Ana Horvat odlučila je iskoristiti bogati fundus udaraljkaških instrumenata Kaje Farzky, koja u baletu svira kongo, bongose, bas bubanj i jedan melodijski instrument – glinene zdjele. „Nismo željele da svi instrumenti budu klasični“, objašnjava Kaja Farzky uključivanje desetak praznih glinenih zdjela u izvedbu. U svom djelu Ana Horvat kombinira udaraljke i elektroniku, ali je željela da balet bude i akustičan, pa u pojedinim dijelovima koristi samo elektroniku, tj. samo udaraljke koje su istovremeno i scenografija, ali i u pokretu. Neki pokreti koreografije objašnjavaju riječi, neki su nastali prema Morseovom kodu, objašnjava koreografkinja napominjući kako u ovom baletu: „Plesač treba biti prisutan i razmišljati dok izvodi.“. Ali nije sve ni u mentalnom naporu,  jer je prema plesaču Petaru Kvesiću koreografija i fizički zahtjevna, ali bogata i  raznolika.

Tim baleta a2 završio je koncept baleta prije desetak dana, a sada uvježbavaju nastup. Tibor Szirovica objasnio nam kako je počeo razvijati koncept ispijajući kave s koreografkinjom Zrinkom Šimičić Mihanović. Najveći izazov skladatelju predstavljalo je skladanje za violu: „Kada violist svira on je fokusiran na instrument pa mi je najveći izazov bio uključiti ga u scenu i koreografiju.“ U baletu a2 Aleksandar Jakopanec kreće se po sceni koliko god je to moguće, dok skladatelj Tibor Szirovica stoji sa strane i pušta elektroniku. „Partituru sam pisao imajući na umu i plesačicu“, kaže skladatelj opisujući njezin nastup kao „sviranje po pločama“.

A kako izgleda i zvuči sviranje po pločama možete pogledati i poslušati u srijedu 22. travnja u 23 i 30 u ZPC-u, dok se u vidljivost, tj. nevidljivost vremena možete uvjeriti već danas na istom mjestu i u isto vrijeme.

hds

povezano

Pročitajte i...

Vijesti 29.07.2025

Autorski koncert Dalibora Grubačevića u povodu 50. rođendana

Vijesti 17.07.2025

Rezultati natječaja „Cinehill Mini-score 2025”: čak 58 skladatelja u konkurenciji, 20 najboljih djela stiže pred festivalsku publiku

Vijesti 17.07.2025

Što ovoga ljeta rade naši skladatelji suvremene glazbe?

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER

E-MAIL

info@hds.hr

TELEFON

+385 1 4872 370

ADRESA

Berislavićeva 9,
10000 Zagreb,
Hrvatska

OIB

56668956985

IBAN HDS-a

HR8623600001101345746

HDS (C) 2025. Pravila privatnosti

Web by: Mater Agency

IZBORNIK

  • Upoznajte HDS
  • Aktualno
  • Projekti
  • Aktivnosti članova
  • Članovi
  • Godišnje nagrade
  • Natječaji
  • Muzički materijali

LINKOVI

  • ZAMP
  • Cantus d.o.o.
  • Glazba.hr
  • RecordingPlusScore

HDS (C) 2025. Pravila privatnosti

Web by: Mater Agency